9 úspešných a užitočných rád ako sa učiť efektívne (aj pre vystresovaných ľudí)
- 02/14/2019
- 0 Comment(s)
1. Piť veľa tekutín
Pitie vody napomáha prekrveniu a okysličeniu tela, primárne mozgu, čím sa tak v tele znižuje stres. Stres blokuje presne tú časť mozgu, ktorú potrebujeme na kreatívne myslenie. Preto sa nám neraz stane, že keď ideme na skúšku po prebdenej študijnej noci, nedokážeme si spomenúť na učivo, ktoré sme sa učili deň (noc :)) pred. Je za tým práve nahromadený stres, ktorý nás prakticky blokuje. Po skončení skúšky sa však už stres z tela postupne uvoľní a po odchode z triedy “boom„ – zrazu vám dôjde, že „toto som zabudol a tamto som nedopísal“.
2. Nepiť alkohol pred skúškou
Alkohol síce odbúrava stres, ale to len preto, že blokuje neuróny v mozgu – no tie sú zároveň potrebné aj na kreatívne myslenie. Koncentrácia tak slabne a nastáva boj (hlavy) samého so sebou.
3. Učiť sa postojačky, v sede alebo sa prechádzať
Prechádzanie sa napríklad po miestností bráni mysli upadnúť do stresu, prekysličuje mozog, a zlepšuje tak koncentráciu -> lepšie si budete dané učivo pamätať.
4. Nečítať poležiačky (posteľ nie je kancelária)
Telo v ľahu produkuje melatonín, čiže látku, ktorá sa vytvára, keď sa telo ukladá do spánku. Primárne sa produkuje, keď ležíte, pretože mozog registruje ľahnutie ako akt spánku. Ľudia menia svoje postele na kancelárie, ľahnú si a učia sa, avšak tu sa začína strácať koncentrácia a produkovať melantonín teda mozog ukladá telo do spánku. Jednoducho povedané – ak nejdeš spať, nelež!
5. Konzumovať ovocie
Prínos energie je veľmi dôležitý, preto je konzumácia správnych potravín na prvom mieste. Potraviny bohaté na energiu (orechy, ovocie, zelenina) sú počas učenia určite prínosné, ale.. netreba to preháňať – hlavne ak sa potrebuje pred skúškou vyspať. Ovocie totiž obsahuje veľa cukru, „vďaka“ ktorému môžete mať problém zaspať. A ako už vieme, spánok je veľmi potrebný, hlavne pred skúškou.
6. Nastaviť myseľ na „spravím skúšku„ a nie „nespravím“
Nerozmýšľajme v duchu: “túto otázku si určite vytiahnem a ja ju neviem„. Aj keď pravda je, že podobné myšlienkové pochody už pravdepodobne zažil každý z nás. Nastavenie pozitívneho myslenia je asi tá najťažšia časť – ľahšie je si to povedať, ako vykonať. Celé je to pritom „len“ o vybudovaní si zvyku! Raz si ho vytvoríte a už sa ho nezbavíte . Jedným zo spôsobov je šport, tanec, beh, skrátka akýkoľvek pohyb, kedy sa vytvára vibrácia, ktorá nás zbavuje stresu. V jednoduchosti povedané podobné aktivity napomáhajú k ukľudneniu vášho mozgu. A ukľudní vás, ak vám poviem, že stres blokuje práve hemisféru, ktorú potrebujeme na kreatívne myslenie.
7. Robiť si prestávky
Prirovnajme mozog k vašim svalom. Ak budete chodiť do fitka každý deň, vaše svaly budú unavené a nebudú mať dostatok času sa zregenerovať. Unavený sval hneď na ďalší deň nevyprodukuje dostatok sily na dvíhanie závažia – preto je potrebné, aby sme svalstvo nechali nejaký čas oddychovať, rovnako ako mozog. Je naozaj zbytočné to preháňať a učiť sa do rána. Síce si myslíme, že naša produktivita bude na konci lepšia, ale verte mi, nie je to tak!
8. Urobiť si v učení systém
Napíšte si, čo je pre vás najdôležitejšie a určte si poradie (tzv. ABC metóda). Zvolenie správnej metódy, osvojenie si systému a prioritizácia sú veľmi užitočné, dokonca môžu napomôcť k ukľudneniu vašich nezastaviteľných myšlienok.
9. Spať! Spánok je azda najdôležitejšia rada
Táto rada je sama o sebe na jednu knihu! Veľmi nesprávna je prebdená noc strávená učením. Mozog je po nej tak unavený, že vám nie je schopný (do)dať to, čo od neho očakávate a potrebujete! A to, že ho prebudíte kofeínom, nestačí – nebude mať dostatočnú koncentráciu a nebude zregenerovaný. (Skúste si predstaviť, že cvičíte vo fitku, následne nebudete spať, dáte si kofeínový nápoj a ráno pôjdete na športovú súťaž!)
Pre tipy “Ako sa naučiť jazyky nájdete na nasledovnom článku TU„