Prečo je niekedy dobré povedať NIE
- 06/27/2018
- 0 Comment(s)
Ako povedať nie?
„NIE“ nepredstavuje Vašu slabú stránku!
Komunikácia medzi ľuďmi je pri budovaní vzťahov veľmi dôležitá. Určite ste sa už stretli vo svojom živote s ľuďmi, ktorí boli síce šikovní, ale nevedeli sa predať. Vedieť efektívne komunikovať s ľuďmi je základom úspechu.
Častou chybou v komunikácií je, že sa bojíme alebo nie sme zvyknutí povedať NIE, neuvedomujeme si svoju hodnotu a máme príliš nízke sebavedomie. A hoci je to veľmi jednoduché, pre mnohých z nás to môže byť naozaj problém. Ľudia, ktorí si nevedia presadiť svoj názor a so všetkým súhlasia, sú v spoločnosti veľmi obľúbení, pretože urobia všetko, čo sa od nich vyžaduje.
Problémom je, že sa nevieme predať a chýbajú nám základné komunikačné schopnosti. Máme strach z odmietnutia, ale tiež sa bojíme nepríjemnej konfrontácie. Faktom je, že aby nás ľudia v našom okolí začali rešpektovať, je priam nevyhnutné naučiť sa povedať NIE. Verte alebo nie, ale práve neodmietnutím niekedy strácame daného človeka, a to ako v súkromí, tak aj v pracovnej sfére. Vo všeobecnosti; manažér hľadá a potrebuje zamestnanca, ktorý bude operovať za neho, a teda nebude akceptovať každú zákazku, ktorá mu bude navrhnutá. Preto si niekedy hovoríme, že ako je to možné, že mňa neprijali ako manažéra, ale osobu, ktorá má menej skúseností? Nevidíme však to, že práve táto osoba stojí pevne na nohách, uvedomuje si svoje hodnoty a vie odmietnuť- a tak nezahlcuje svojho nadriadeného/partnera. Avšak s týmto sa spája aj nevyhnutná schopnosť vedieť NIE diplomaticky a správne podať, mať svoj názor (pozor, ak nie ste o svojom názore presvedčení, je lepšie ho nepretláčať a staviť na podložené fakty).
Nie je dôležité, či poviete „ÁNO“ alebo „NIE“, dôležité, je ako ho podáte.
Spôsob komunikácie v súčasnosti do určitej miery zmenili a formujú aj informačné technológie. Podľa viacerých štúdií ľudia nevedia medzi sebou komunikovať, dávajú prednosť skôr neosobnej komunikácií na internete a prostredníctvom sociálnych sietí. Toto sa potom následne odzrkadľuje nedostatky či „nepríjemnosti“ osobných stretnutí, kedy máme problém verbálne komunikovať a niekomu do očí povedať NIE..
Nikdy sa nenechajte ovplyvňovať ostatnými, ktorí sa vo Vás snažia vzbudiť pocit viny. Už deti na základných školách sa učia, ako byť asertívny a ako si vybudovať zdravé sebavedomie. Ak neviete povedať NIE, napríklad svojmu šéfovi v práci, nikdy sa neposuniete vpred.
Základom ako sa naučiť komunikovať s ostatnými, je začať robiť veci, ktoré chcete, nie ktoré nechcete. Ak nechcete robiť nadčasy, lebo viete, že ich nebudete mať zaplatené, tak jednoducho povedzte, že takto robiť nebudete. Naučte sa byť asertívny a dajte svoje pocity najavo! Akonáhle sa naučíte otvorene komunikovať s ostatnými, získate výhodu na celý život. Prestanete sa každému ospravedlňovať, ľahšie sa Vám budú nadväzovať vzťahy s ostatnými, a to Vám môže pomôcť pri budovaní úspešnejšieho profesijného aj spokojnejšieho osobného života.
V prípade, že niekomu poviete ÁNO a sami to tak necítite a NECHCETE, predkladáte klamstvo danej osobe, ale hlavne sebe! Poďme preto pravdivo akceptovať a odmietať, pretože jedine tak budeme cítiť slobodu v rozhodovaní (a v živote).